Nawóz na działkę

Czy warto nawozić trawnik?

Zazwyczaj trawnik stanowi część reprezentacyjną ogrodu, dlatego warto o niego prawidłowo zadbać. Zdrowa i bujnie rosnąca trawa to nie lada wyzwanie dla ogrodników. Przed jego założeniem muszą wyznaczyć i przygotować teren pod jego lokalizację. Ziemia powinna być żyzna i wolna od chwastów, nasiona do wysiewu czyste, a ich gatunek tak dobrany, by później wyrosła trawa zgodnie z jej przeznaczeniem.

Inna bowiem jest potrzebna na tereny sportowe, a inna na kwiatowe łąki czy ścieżki. Na początku każdy trawnik powinien dostać tzw. dawkę startową nawozu, żeby źdźbła trawy dobrze się ukorzeniły a pędy rozrastały się bez przeszkód. Po rozsypaniu nawozu należy koniecznie podlać trawnik, żeby granulki dokładnie się rozpuściły.

W sezonie wegetacyjnym trawa tak jak wszystkie inne rośliny wymaga kilkukrotnego nawożenia. Trzeba wiedzieć o tym, jakie składniki odżywcze są jej potrzebne na każdym etapie wzrostu, kiedy rozpocząć nawożenie i kiedy je skończyć. Odpowiednie dawki nawozów mineralnych wskazane przez producentów zapewniają dobrą kondycję i wpływają na wygląd trawnika. Bardzo dobrze sprawdzają się nawozy organiczne, dlatego warto je od czasu do czasu rozsypywać na trawniku.

Cienka warstwa kompostu na pewno wzbogaci ziemię i dobrze wpłynie na rozwój trawy. Bez dokarmiania trawniki nie wyglądają dobrze, wyrastają na nich chwasty, z którymi trudno walczyć, często trawę zaczyna dominować mech. Kto chce mieć zdrowy, zielony trawnik w swoim ogrodzie powinien bezwzględnie stosować jego nawożenie.