Nawóz na działkę

Dobry nawóz to zdrowy ogród

Najlepszym nawozem do ogrodu jest kompost, który możemy stosować w różnych terminach. Podsypując go pod rośliny grubszą warstwą przyczyniamy się do użyźnienia gleby. Zmiana struktury gleby to proces długotrwały, ale przez dostarczenie jej naturalnych nawozów możemy osiągnąć bardzo dobre efekty. Rozłożona materia z pryzmy kompostowej jest potrzebna wszystkim roślinom w ogrodzie. Ten doskonały nawóz każdy może wyprodukować sam, wystarczy tylko wygospodarować ustronne miejsce w półcieniu i gromadzić w nim wszystkie odpadki organiczne.

A jest ich w naszych ogrodach pod dostatkiem, choćby zgrabione liście, skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie pozyskane w trakcie sezonowego przycinania drzew i krzewów. Do kompostu możemy też dorzucać obierki ziemniaków i owoców, drobne chwasty z wypielonych rabat i popiół. Warto go czasami posypać preparatem, który wspomaga i przyspiesza rozkład wszystkich resztek. Musimy też pamiętać o tym, żeby pryzma kompostowa była dostatecznie wilgotna. W czasie letnich upałów dobrze jest polewać ją wodą a na okres zimy zastosować okrycie.

W ogrodach używamy jeszcze innych doskonałych nawozów naturalnych, jakimi są np. obornik koński, muł ze stawu, wodorosty czy nawozy zielone. Wszystkie one bardzo dobrze wpływają na użyźnienie gleby, co w rezultacie przekłada się na jakość uprawianych przez nas owoców i warzyw. Zdrowo i bujnie rosną również w tak dobrze uprawionej ziemi wszystkie drzewa, krzewy ozdobne i owocowe a na rabatach pięknie kwitną kwiaty.