Nawóz na działkę

Jaki nawóz do pielęgnacji działki

Nie ma takiego nawozu, który byłby dobry dla wszystkich roślin jednocześnie i na każdą porę roku. Wszystkie rośliny na działce potrzebują dokarmiania w postaci nawozów, ale inne stosuje się wiosną, a inne jesienią.

Każdy gatunek drzew, krzewów czy kwiatów ma indywidualne wymagania glebowe, preferencje co do miejsca sadzenia, intensywności nasłonecznienia, wreszcie zapotrzebowania na substancje pokarmowe. Zaczynając nawożenie wiosną należy pamiętać o wszystkich znajdujących się na działce roślinach, bo one jednakowo o tej porze oczekują na wzmocnienie przed wejściem w okres wegetacji.

Najlepiej do tego celu nadają się nawozy wieloskładnikowe, ponieważ w ich składzie są wszystkie potrzebne minerały. Dla osób zabieganych dobrym rozwiązaniem są nawozy o wydłużonym działaniu, które raz podane roślinom przez cały sezon uwalniają do gleby składniki pokarmowe. Po podaniu wiosennej dawki startowej można później wzmacniać rośliny specjalnymi, przygotowanymi tylko dla nich nawozami.

Producenci tychże dedykują nawozy dla róż, iglaków, rododendronów, lawendy, kwiatów cebulowych i wielu innych oraz dla poszczególnych warzyw. Uprawiając na działce grządki warzywne należy również wzbogacać strukturę gleby, tutaj preferowane są nawozy naturalne. Dzięki stosowaniu obornika, gnojówek bądź kompostu dostarcza się warzywom pokarm, a te rewanżują się w postaci obfitych plonów. Popularne są również okresowe nawozy do trawników, których dobry stan w dużym stopniu od nich zależy.