Nawóz na działkę

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Nawet najmniejszy ogródek wymaga systematycznej pielęgnacji, żeby wyglądał dobrze i zdrowo. Przez cały sezon wykonuje się w nim jakieś prace np. kopanie, przycinanie, grabienie czy podlewanie. Do tych podstawowych czynności potrzebne są specjalne narzędzia. Kompletując choćby najskromniejszy zestaw warto wybrać te dobrej klasy, żeby służyły przez długi czas.

Narzędzia powinny ułatwiać wszelkie prace w ogrodzie, więc dobrze, żeby były ergonomiczne i rozmiarem pasowały do osoby, która będzie ich używała. Do podstawowych i niezbędnych narzędzi ogrodowych należą niewątpliwie łopaty, szpadle i grabie. Służą do przekopywania, sadzenia, załadunku i porządkowania terenu. Przewożenie różnych materiałów organicznych na pewno ułatwi taczka na pompowanych kołach. Jeżeli ktoś wygospodaruje w ogrodzie miejsce do uprawy warzyw, to na pewno przyda mu się motyka do spulchniania gleby i usuwania chwastów oraz różne narzędzia z krótkimi trzonkami.

Do zbioru warzyw warto mieć też różnej wielkości kosze lub wiadra. Wszystkie krzewy i drzewa posadzone w ogrodzie wymagają cięcia, a więc każdy ogrodnik powinien mieć zestaw sekatorów i piłę, by mógł ciąć grube konary i cienkie gałęzie. Często znaczną część terenu zajmują trawniki, które potrzebują regularnego przycinania, konieczna jest do tego kosiarka spalinowa lub elektryczna. Żeby ogród był zdrowy i piękny należy go podlewać, dlatego dobrze jest mieć również komplet zraszaczy i węże ogrodowe, które się sprawdzają zwłaszcza w okresie suszy.