Nawóz na działkę

Nawozy granulowane

We wszystkich prowadzonych uprawach konieczne jest stosowanie nawozów. Bez nich ziemia robi się jałowa, ponieważ rośliny zużywają duże ilości zawartych w glebie składników pokarmowych. Ziemię w związku z tym trzeba użyźniać systematycznie, by każda kolejna uprawa miała dostateczną ilość wartościowych składników. Na gruntach rolnych nawozy są rozsypywane przy użyciu dużych maszyn, a w ogrodach i na mniejszych działkach korzysta się z siewników lub aplikuje się je ręcznie.

W sprzedaży są nawozy w płynie, w postaci sypkiej lub granulowane. Najwygodniejsze w użyciu są granulaty, ponieważ dokładnie widać, w których miejscach zostały rozsypane i nie rozpylają się w powietrzu, gdy zawieje wiatr. W postaci granulatów są dostępne nawozy mineralne i organiczne. Bardzo dobry dla roślin naturalny obornik jest trudny do zdobycia, więc producenci stworzyli jego granulowaną postać. Każdy więc może go kupić i zasilić uprawiane rośliny.

Wieloskładnikowe granulaty można stosować tylko raz na początku sezonu wegetacyjnego, ponieważ ich receptura jest tak opracowana, że wszystkie składniki pokarmowe uwalniają się z nich w wolnym tempie. Ich stosowanie nie doprowadza do przenawożenia, bo rośliny czerpią tylko tyle pokarmu, ile w danej chwili potrzebują.

Pozostałe nawozy natomiast należy rozsypywać pod roślinami co miesiąc, żeby nie zakłócić procesu odżywiania. Warto opracować harmonogram według którego każda roślina otrzyma w odpowiednim czasie swoją porcję minerałów. Systematyczność i odpowiednie dawki przyczynią się do prawidłowego rozwoju uprawianych roślin.