Nawóz na działkę

Oprysk pszenicy

Pszenica jest zbożem bardzo wrażliwym i słabo znosi współzawodniczenie z chwastami. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje dobrze uprawionej gleby o dużej zawartości składników pokarmowych i odpowiedniej wilgotności. Takie warunki odpowiadają również wielu chwastom, które mają znacznie mniejsze wymagania. Ich nasiona na urodzajnej glebie bardzo szybko kiełkują i wyrastają z nich dorodne rośliny zielne konkurujące z pszenicą.

Na potrzeby upraw polowych opracowano dużo środków ochrony roślin. Każdy z nich jest przeznaczony do zwalczania pewnego gatunku chwastów, chorób grzybowych lub insektów roznoszących te choroby. Najwcześniej, bo już jesienią, zaleca się użycie substancji chwastobójczych. Wtedy bowiem najwięcej chwastów dwuliściennych wyrasta krótko przed wzejściem zboża.

Zdobycie wiedzy na temat substancji aktywnych pozwala rolnikom na dokonanie wyboru najskuteczniejszego preparatu przeciw chwastom. Skuteczność zabiegów pielęgnacyjnych przy uprawie pszenicy podnosi używanie do oprysków mieszanin herbicydowych. Uzyskuje się wtedy pewność, że w trakcie jednego zabiegu likwiduje się kilka gatunków chwastów. Ochronne opryski należy wykonać również na wiosnę, kiedy to pszenica wchodzi w etap wegetacji.

W tym czasie rywalizuje o pokarm, światło i wodę z chwastami budzącymi się właśnie do życia. Uciążliwa jest dla niej obecność przetacznika, maków, chabrów, tobołków zbożowych i innych niechcianych konkurentów. Na zlikwidowanie tych wiosennych chwastów przeznaczone są również specjalne preparaty chemiczne.