Nawóz na działkę

Opryskiwanie pszenżyta

W uprawach zbóż stosuje się opryski przeciwko chorobom grzybowym, szkodliwym owadom oraz do zwalczania uciążliwych chwastów. Walkę z tymi niepożądanymi zjawiskami rozpoczyna się już jesienią, zaraz po siewie zboża ozimego. Warto wtedy zastosować uniwersalny preparat, który podziała niszcząco na dużą grupę chwastów.

Na pewno osłabi je i zmniejszy ich populację, ale nie zagwarantuje, że na wiosnę nie pojawią się ponownie. Często wyrastająca w pszenżycie miotła zbożowa jest na tyle silna, że konieczne bywają powtórne opryski korygujące skierowane tylko na ten jeden gatunek. Doświadczenie wskazuje, że tylko przemyślana taktyka sprawdza się w zwalczaniu miotły zbożowej. Jak juz wspomnieliśmy, zwykle potrzebnych jest kilka zabiegów w celu odchwaszczenia uprawy.

Dla uzyskania dobrych plonów rolnicy starają się zniszczyć jak najwięcej chwastów, które są dużą konkurencją dla wschodzącego pszenżyta. W każdej fazie wzrostu zboża można takie czynności pielęgnacyjne wykonywać stosując opryski doglebowe i dolistne.

Obficie wyrastające w pszenżycie chwasty są m.in. przyczyną pojawiania się groźnych chorób, które nie poddane opryskiwaniu potrafią zmniejszyć plony w dużym procencie bądź niejednokrotnie zniszczyć je całkowicie. Wiedza na temat substancji stosowanych przeciw chorobom jest niezwykle ważna, ponieważ pszenżyto jest narażone na wystąpienie wielu z nich. Trzeba wiedzieć, które środki zastosować przy łamliwości źdźbeł zbóż, rdzy żółtej czy mączniaku prawdziwym, a które będą skuteczne przy rynchosporiozie albo zgorzeli siewek.