Nawóz na działkę

Popularne gatunki nawozów

Nawożenie jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Uzupełnianie mikro i makroelementów w glebie jest potrzebne dla zdrowego wzrostu roślin i systematycznego poprawiania jej struktury. Posiadacze ogródków działkowych, dużych pól czy choćby kilku grządek w każdym sezonie zaopatrują się w niezbędne nawozy. Nawozy mineralne wieloskładnikowe są chętnie kupowane, ponieważ uzupełniają jednocześnie wszystkie niedobory pokarmowe, są wygodne w użyciu, a rośliny łatwo i szybko je wchłaniają.

Wśród tych nawozów sztucznych są jeszcze potasowe, fosforowe, azotowe, magnezowe, wapniowe i mikronawozy, które stosuje się w zależności od potrzeb konkretnej rośliny, która ma być zasilona. Nawozy mineralne dobrze komponują się z organicznymi i stanowią kompleksową mieszankę odżywczą. W rolnictwie ekologicznym stosuje się wyłącznie nawozy organiczne, ponieważ nie zawierają żadnych sztucznych składników. Najpopularniejszym wśród nich jest kompost, który każdy może wyprodukować sam na terenie swojego ogrodu.

Dobra kondycja tego nawozu zależy od przestrzegania ważnych reguł rządzących procesem jego powstawania. Wielką zaletą kompostu jest możliwość stosowania go o każdej porze i w dowolnej ilości bez obawy, że rośliny zostaną przenawożone. Kolejny doskonały nawóz organiczny to obornik, który rozrzuca się na powierzchni ziemi i przekopuje z jej wierzchnią warstwą. Dopiero po pewnym czasie można tam siać i sadzić rośliny. W naturalny sposób można też glebę użyźnić poprzez stosowanie gnojówek z pokrzyw, skrzypu polnego albo żywokostu.